عمل بینی - دکتر سامی | بهترین جراح بینی | nose surgery

عمل بینی (Rhinoplasty)

عمل بینی یک نوع جراحی که جهت زیبایی و تغییر ظاهری بینی مانند کوتاه یا بلند کردن طول بینی، تغییر شکل بینی، کوچک کردن سوراخ‌های بینی و یا بالا بردن نوک بینی صورت می گیرد.

عمل بینی رایج ترین نوع جراحی زیبایی به منظور بهتر شدن شکل ظاهری افراد می باشد که در جهان بسیار پرطرفدار است ولی باید علاوه بر توجه به زیبایی بینی،از کیفیت و بهبود در سلامت اطمینان حاصل کرد زیرا بینی یکی از کاربردی ترین اعضای بدن است که عملکرد آن نقش حیاتی برای انسان دارد و اختلال درعملکرد آن می‌تواند مشکلات متعددی را به دنبال داشته باشد. با این حال این عضو در وسط صورت قرار گرفته و ایراد ظاهری آن بیشتر از مابقی اعضای صورت به چشم می آید و باعث می شود زیبایی بقیه اجزای صورت دیده نشود.

چه کسانی کاندید مناسب عمل بینی هستند؟

عمل بینی در افرادی که مشکلات تنفسی دارند و یا مشکلات زیبایی دارند قابل توصیه است ولی چه کسانی افراد مناسب تری هستند و چه کسانی افراد مناسبی نیستند؟

شاید در قسمت مشکلات تنفسی باید دقت کنیم که فرد مشکل تنفسی اش از علل دیگری ناشی نشده باشد که نیاز به عمل بینی نداشته باشند چون مثلا در کسی که بینی اش به خاطر آلرژی بینی دارای گرفتگی بینی است عمل بینی کمک چندانی به بهبودش نمی کند.

در قسمت مشکلات زیبایی هم باید دقت کرد که آیا بقیه اجزای صورت فرد اشکالاتی که دارند وزنه سنگین تری از مشکلات را شامل نباشد به نسبت اشکالاتی که در بینی وجود دارد به عبارتی کسی که بینی اش اشکالاتی که دارد واضحا کمتر از اشکالات بقیه صورتش باشد با عمل بینی نتیجه ای که می گیرد چندان قابل قبول نخواهد بود حتی اگر بهترین نتیجه عمل بینی را فرد بدست بیاورد در مورد بقیه قسمت های صورت در این جور موارد باید تقدم داشته باشیم و عمل جراحی بینی را به تاخیر بیندازیم و یا همزمان با رفع آن مشکلات عمل بینی را برنامه ریزی کنیم.

توصیه های قبل از عمل بینی

 • داروهایی مانند آسپیرین و پروفن دست‌کم دو هفته قبل از عمل استفاده نشوند زیرا امکان خونریزی را افزایش می‌دهند.
 • ۸ ساعت قبل عمل لازم است ناشتا باشید.
 •  در صورتی که سرما خوردگی ویروسی داشته باشید ، جراحی چند هفته عقب می افتد.
 •  ترک سیگار به مدت ۲ هفته قبل از عمل
 •  مشورت با پزشک در صورت مصرف داروهای گیاهی

توصیه های بعد از عمل بینی

 • استفاده از کیسه یخ روی چشم برای کاهش تورم اطراف چشم به مدت ۲۴ ساعت
 • شستشوی داخل بینی با محلول سرم نمک برای بهبود تنفس به مدت چند هفته
 •  خودداری از تخلیه ترشحات بینی با فشار به مدت ۲ هفته
 •  مسافرت رفتن بعد از یک هفته
 •  جلوگیری از هرگونه ضربه طی چند روز اول
 •  طاق باز خوابیدن در روزهای اول
 •  طی هفته اول جلوگیری از حرکات شدید خنده یا گریه و عطسه با دهان باز
 • خودداری از قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت یک هفته
 • به آرامی مسواک بزنید طوری که لب بالایی زیاد حرکت نکند.
 •  خودداری از فعالیت های شدید بدنی و ورزش سنگین در هفته های اول

شرایط سنی عمل بینی

توصیه می شود که دختران و پسران بعد از سن بلوغ جراحی بینی را انجام دهند. اکثر دختران در پایان ۱۶سالگی و پسرها در پایان ۱۸‌سالگی به بلوغ کامل می رسند و می‌توانند عمل رینوپلاستی انجام دهند. برای سنین بالای ۴۰ سال اگر فرد دارای سلامت جسمانی لازم باشد عمل رینوپلاستی انجام میشود. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه می توانید مقاله سن جراحی بینی را مطالعه فرمایید.

عوارض عمل بینی

جراحی بینی مانند تمام جراحی ها عوارضی به دنبال دارد. اگر مهارت جراح کافی باشد و فرد نکات لازم در ارتباط با مراقبت پس از عمل را رعایت کند عوارض جراحی به حداقل می رسد.

عوارض تنفسی: چسبندگی‌های داخل بینی و باقی ماندن تیغه انحرافی باعث مشکلات تنفسی می شود.

عوارض زیبایی: برداشته شدن بیش از حد قوز که موجب زینی شکل شدن بینی می شود. اصلاح نشدن کامل تیغه که موجب جداشدگی استخوان وغضروف می شود.

بیهوشی یا بی حسی

اکنون با پیشرفت های زیاد در بیهوشی، مسلما بیهوشی کامل از بی حسی موضعی بهتر است.

نتیجه عمل بینی

نمی توان نتیجه عمل دماغ را از قبل مشخص کرد زیرا عوامل تاثیرگذار زیاد می باشد. به طور مثال کیفیت پوست بینی و تبحر جراح که اصلی ترین موضوع  تعیین کننده نتیجه است.

عمل بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی جراحی است که روی بینی هایی با ضخامت پوست زیاد انجام می شود. از آنجایی که عمل بینی جراحی است که روی استخوان بینی انجام می شود و بینی های گوشتی از استخوان و غضروف کمتر و میزان پوست بیشتر برخوردار می باشند شکل دادن به بینی های گوشتی معمولا سخت می باشد. این نوع جراحی به عمل بینی گوشتی نیز معروف است و اصطلاح گوشتی بودن از پوست ضخیم بینی گرفته شده است.

در تصویر زیر یک نمونه از عمل بینی گوشتی مردانه که دکتر سامی عمل کرده اند را مشاهده می کنید.

عمل بینی گوشتی | جراح بینی گوشتی - دکتر سامی

جراحی بینی گوشتی مردانه

در عمل بینی گوشتی، جراح با شیوه های گوناگون موجب تغییر شکل در غضروف بینی و استخوان بینی می شود. یکی از روش های کوچک کردن سایز بینی، به وجود آوردن بریدگی بر روی پوست در بخشهای زیر سوراخ بینی می باشد. بکارگیری این مدل تکنیک در افرادی که قسمت پایینی بافت آنها پهن می باشد، بسیار کاربرد دارد. از این شیوه به منظور کاهش سایز درعمل بینی گوشتی بکار برده می شود. در این زمان از مدلهای گوناگونی از شکاف ها مانند الماسی، مثلثی و یا مستطیلی استفاده می شود. لازم به ذکر است در این شیوه از عمل بینی گوشتی، باید در بخیه زدن و مشخص نشدن شکاف های ایجاد شده بسیار توجه کرد.

عمل بینی طبیعی

امروزه دیگر مدل های جراحی بینی فانتزی و بینی عروسکی از محبوبیت برخوردار نیستند و افراد به دنبال عمل بینی طبیعی می باشند. در واقع افراد می خواهند بینی آنها به گونه ای عمل  شود که اثری از جراحی در بینی آن ها وجود نداشته باشد. ویژگی های مختلفی در عمل بینی طبیعی وجود دارد.

در جراحی بینی طبیعی به وسیله تکنیک های گوناگون قوز پشت بینی برطرف می شود و اصلا قوسی بر روی بینی ایجاد نمی شود و یا تنها قوس بسیار کمی ایجاد می شود. از دیگر پارامترهایی که موجب طبیعی شدن شکل ظاهری بینی می شود، سایز سوراخ های بینی پس از عمل جراحی بینی می باشد. لازم به ذکر است اندازه حفره های بینی باید یکسان باشد و عدم تقارن سوراخ های بینی موجب کج دیده شدن بینی می شود و شکل زیبای بینی از بین می رود.

از اصول با اهمیت در جراحی بینی طبیعی، یکسان سازی پره ها و خودداری از عوض کردن شکل آنها به طرف شکل های غیرعادی می باشد. در این نوع جراحی به دلیل اینکه نتیجه کاملا طبیعی باشد از حجم بافت بینی به میزان کمی برداشته می شود ولی به مقداری که بینی در کنار گونه ها ظاهری مناسب داشته باشد و نه بیشتر.

در تصویر زیر یک نمونه از عمل بینی طبیعی که دکتر سامی آن را جراحی کرده است را مشاهده می کنید.

عمل بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی – دکتر سامی

عمل ترمیمی بینی

گاهی بیماران در عمل اولیه بینی به نتیجه مطلوبی نمی رسند و نیاز پیدا می کنند تا عمل ترمیمی بینی یا همان عمل ثانویه بینی را انجام دهند. شهرت ویژه دکترفتح سامی در ترمیم بینی هایی است که توسط جراحان دیگر عمل بینی ناموفق داشته اند. در ادامه نمونه هایی از عکس عمل بینی ناموفق را مشاهده می کنید که توسط دکتر سامی به زیبایی ترمیم شده است.

عمل بینی ترمیمی توسط دکتر سامی

Reconstructive nose surgery

عمل ترمیمی بینی توسط دکتر سامی

Nose repair operation

عمل بینی ترمیمی توسط دکتر سامی - بهترین جراح بینی ترمیمی ایران

بهترین جراح بینی ترمیمی دکتر سامی

عمل بینی ترمیمی توسط دکتر سامی - بهترین جراح بینی ترمیمی تهران

بهترین جراح بینی ترمیمی تهران

عمل بینی مردانه اصولا برای رفع مشکلات تنفسی و پلیپ بینی و یا انحراف بینی انجام می گیرد در بعضی مواقع نیز برای زیبایی بینی عمل انجام می شود. در زیر کلیپ نمونه کار دکتر سامی بر روی بینی ای که قبلا دو عمل ناموفق داشته را مشاهده می کنید.

در ویدئوی زیر بینی با نوک دراز و افتاده توام با کجی بینی و کجی محور صورت که توسط دکتر سامی عمل شده و نتیجه آن بینی نسبتا طبیعی می باشد را مشاهده می کنید.

هزینه عمل بینی

هزینه عمل بینی معمولا بر حسب نوع پوست بینی و نوع بینی متفاوت است. اصولا هزینه عمل بینی استخوانی کمتر از هزینه عمل بینی گوشتی می باشد. اگر بینی بیمار از پوست معمولی برخوردار باشد هزینه عمل کاهش می یابد. علاوه بر هزینه، بیماران در پی یافتن بهترین جراح بینی هستند تا عمل موفقی داشته باشند که برای این منظور می توان نمونه کارهای جراح و سوابق تحصیلی وی را مورد مطالعه و مشاهده قرار داد و میزان رضایت مندی بیماران قبلی را جویا شد.

در باب مسئله بیمه باید یادآور شد که محتمل است که بعد از انجام عمل با مدارک مربوطه به اداره بیمه مراجعه و در صورتی که بیمه مربوطه تایید کند که قسمتی از عمل جنبه درمانی داشته مبالغی از اداره بیمه دریافت گردد. احتمال این امر قابل پیش بینی نیست و در صورت موفقیت هم معمولا حدود یک میلیون تومان بیشتر نمی باشد.

دکتر سامی همیشه در تلاش است تا عمل بینی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد تا بیمار پس از عمل بینی مشکلاتی نداشته باشد.

سوالات بعد از عمل بینی 

چندبار می توان یک بینی را عمل کرد؟

درست این است که بیمار طوری تصمیم گیری کند که با یک بار جراحی بینی هم مشکل تنفسی و هم مشکل زیبایی حل بشود. در هر صورت اگر بیمار بخواهد بینی خود را مجدد عمل کند بستگی دارد که در دفعه قبل آیا جراح بینی آسیب های جدی به بینی زده باشد یا خیر. اگر یک جراح بینی خوب یک بینی را عمل کرده باشد و به عروق بینی یا رگ های بینی آسیب نزده باشد هر چندبار هم که بخواهید بینی را عمل کنید مشکلی پیش نمی آید.

علت غیرقرینگی سوراخ های بینی بعد از عمل بینی

وقتی چهره را از پایین می بینیم هم سطح بودن فک یعنی دو طرف گونه، لب ها، استخوان های زیر بینی، روی فرمی که سوراخ های بینی پیدا می کنند تاثیرگذار هستند و اگر فردی در این قسمت ها غیرقرینگی داشته باشد طبیعتا یک مقدار از غیرقرینگی سوراخ های بینی غیرقابل حل خواهد بود مهم فقط این است که نسبت به قبل از عمل بهتر شده باشد و نباید در یک ماه اول قضاوت شود.

آرایش بعد از عمل بینی

در زمینه آرایش بعد از عمل بینی اگر آرایش مربوط به لب ها باشد از همان روز اول هم می توان آرایش کرد. اگر بخواهید مژه ها را آرایش کنید بهتر است یک تا دو هفته در مورد آن صبر کنید تا ریسک عفونت های چشمی کمتر شود.

در مورد کرم پودرها در اطراف صورت هم از روز اول مشکلی وجود ندارد ولی در مورد این مواد آرایشی روی خود بینی و جای بخیه های بینی طبیعتا مدتی باید صبر کرد تا وضعیت التهابات داخل بینی بعد از عمل کاهش پیدا کند و بعد اقدام به این کار کرد که معمولا یک تا دوماه بعد این کار امکان پذیر است.

ورم یک طرفه بینی بعد از عمل و علل آن

اصولا وقتی بینی عمل می شود ورم در همه قسمت های بینی به یک شکل نمی خوابد معمولا ورم قسمت بالای بینی زودتر می خوابد و در قسمت پایین بینی و نوک بینی دیرتر می خوابد ولی در ارتباط با این سوال که یک طرف بینی می تواند ورمش با طرف دیگر بینی متفاوت باشد ؟ بله این امکان به دلایل متعددی وجود دارد از جمله کجی بینی که باعث می شود وقتی بینی توسط جراح بینی صاف می شود پوست یک طرف بینی بیشتر فشرده و پوست طرف دیگر کمتر فشرده شود و به این علت ورم آن سمت دیرتر می خوابد ولی ظرف ۶ ماه تا یک سال این اشکالات برطرف می شوند. گاهی اوقات به علت اشکال ساختاری ضخامت پوست یک طرف بینی بیشتر از طرف دیگر بینی می باشد که ربطی به ورم بینی ندارد.

درمان چسبندگی مکرر بینی

چسبندگی بینی به این معنی است که بافت های داخلی بینی در قسمت لترال یعنی کناری به قسمت وسطی یا مدیال بچسبد یعنی بافت های کناری بینی به بافت های تیغه بینی که در وسط قرار دارد چسبندگی ایجاد کند. در این گونه موارد در صورتیکه ناشی از کمبود بافت و کمبود بافت پوششی نباشد معمولا با گذاشتن طولانی مدت تر اسپیلنت داخلی بینی می توان از تکرار آن چسبندگی ها پیشگیری نمود ولی در صورتی که ناشی از کمبود بافت پوششی باشد نیازمند روش های پیچیده تری می باشد.

برای جراحی بینی و چانه در شرایط کرونایی چه ملاحضاتی لازم داریم ؟

 • آن دسته از بیمارانی که کرونای خفیف گرفته اند حدود ۴ هفته بعد از قرنطینه می توانند جراحی انجام دهند.
 • آن دسته از بیمارانی که کرونای شدیدتری گرفته اند حدود ۶ هفته بعد از قرنطینه می توانند جراحی انجام دهند.
 • آن دسته از بیمارانی که علائم کرونای آنها دارای شدت بسیار زیادی بود به طوری که در icu بستری شده بودند بعد قرنطینه باید برای جراحی تا ۱۲ هفته یعنی حدود ۳ ماه جراحی را به تاخیر بیندازند.

اگر آنهایی که کرونا نگرفته اند و قرار است ما عمل بینی یا جراحی چانه را برایشان انجام دهیم در این فاز باید مطمئن شویم که بیمار کرونا نگرفته است به همین دلیل یک یا دو هفته قبل از عمل از بیمار می خواهیم که فاصله های اجتماعی و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و از ماسک استفاده نمایند و حدود ۲ یا ۳ روز قبل از عمل باید آزمایش PCR و آزمایش های دیگری انجام دهند که مطمئن شویم بیمار آلودگی به ویروس ندارد که خودش و یا بقیه بیماران و پزشک و پرسنل ها را آلوده کند. بعد از این مرحله عمل انجام می شود و از بیمار بعد از عمل خواسته می شود تا حداقل یک هفته در منزل بماند.

لینک های مرتبط

عمل دماغ

هزینه جراحی بینی

از طریق اینستاگرام ما می توانید دیدگاه ها و سوالات خود را مطرح کنید.

کانال اینستاگرام دکتر شاهین فتح سامی - جراح بینی و چانه

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

ساعت کار مطب روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 9 صبح تا 7 عصر می باشد

22725195 - 021
22725171 -021
موبایل : ۰۹۱۲۸۱۷۸۸۹۵ با ما در ارتباط باشید