جراحی بینی و بارداری | بارداری و جراحی بینی

جراحی بینی و بارداری

 در مورد بارداری و عمل بینی نکته مهم این است که مثل هر جراحی دیگری که اورژانسی و تهدید کننده حیات نیست اصولا در حین بارداری هیچ جراحی نباید صورت بگیرد مگر جراحی هایی که برای بیمار می تواند در واقع مساله حیاتی باشد. در مورد جراحی های زیبایی طبیعتا در دوران بارداری قابل انجام نیستند.

 زمان لازم برای باردار شدن پس از عمل جراحی

برخی از بیماران از دکتر می پرسند چه مدت بعد از عمل جراحی می توانند باردار بشوند؟ پاسخ دکتر سامی جراح بینی :

واقعیت این است که اگر به طور ساده به این قضیه نگاه کنیم از روزی که عمل جراحی التهاباتش برطرف شد طبیعتا بارداری نباید منعی داشته باشد ولی چند عامل باعث می شود که ما به مریض ها بیشتر توصیه کنیم که بگذارید یک سال از عمل بینی سپری شود بعد اقدام به بارداری کنید.

یکی از این عامل ها این است که خود بارداری ایجاد تورم در بینی می کند و کسی که عمل جراحی بینی را انجام می دهد ممکن است تا نزدیک به یک سال بینی متورمی داشته باشد و حال اگر این تورم با تورم حاملگی دچار تداخل شود باعث می شود که مدت های طولانی بینی تورم داشته باشد که مریض نتواند در نهایت به این سرعت بفهمد که چه نتیجه ای از جراحی بینی اش گرفته و این برایش تا مدت ها آزاردهنده باشد چرا که بعد از بارداری هم مدت طولانی طول می کشد که تورم هایی که توی صورت و بدن و بینی وجود دارند و آن تعادل هورمونی که برقرار می شود در واقع تورم بینی را کم کم و به مرور از بین ببرد.

پس توصیه در مورد جراحی بینی و بارداری این است که بگذاریم یک سال از عمل بینی تان سپری بشود و بعد از آن اقدام به بارداری کنید شاید این توصیه صد در صد علمی نباشد ولی توصیه ای است عملی که بیمار از عمل جراحی زیبایی خود رضایت کافی را بدست آورده باشد و بعد اقدام به بارداری کند که تورم هایی که بعدا به خاطر بارداری ایجاد می شوند را به حساب نتیجه جراحی بینی اش نگذارند.

شیردهی و جراحی بینی

زمانی که بیمار شیردهی دارد می تواند جراحی بینی انجام دهد؟

این سوالی است که ممکن است از نظر علمی راه حل هایی برای آن وجود داشته باشد ولی من شخصا از نظر اخلاقی به خاطر این که مراقبت ها و تغذیه که آن شیرخوار دارد دچار اختلال نشود به اکثر بیماران توصیه می کنم که بگذارند شیردهی آنها به پایان برسد و وابستگی بچه به مادر کمتر شود و بعد اقدام به جراحی بینی بکنند.

 

 

 

از طریق آدرس اینستاگرام ما می توانید دیدگاه ها و سوالات خود را مطرح کنید.

کانال اینستاگرام دکتر شاهین فتح سامی - جراح بینی و چانه

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

ساعت کار مطب روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 9 صبح تا 7 عصر می باشد

22725195 - 021
22725171 -021
موبایل : ۰۹۱۲۸۱۷۸۸۹۵ با ما در ارتباط باشید