ترمیم اسکار | جراحی ترمیمی اسکار | دکتر سامی جراح بینی و چانه

ترمیم اسکار

جراحی ترمیم اسکار یا scar revision

ترمیم اسکار یعنی ترمیم جای زخم. وقتی که جایی از بدن، جایی از پوست یا مخاط آسیب ببیند و یا برش بخورد به خاطر هر جراحی یا به هر علتی این گسست در بافت پوششی صورت بگیرد بدن آن ناحیه را ترمیم می کند ولی این ترمیم می تواند به شکل خوشایند و حداکثری صورت بگیرد به طوری که جای آن بعد از سال ها خیلی محسوس نباشد. و همچنین می تواند به دلایلی به شکل های بدی این ترمیم صورت بگیرد و جوش خوردن زخم ، بافت اسکار یا ترجمه فارسی آن جوشگاهی چندان خوشایند نباشد.

عمل scar revision یا ترمیم اسکار به برداشتن آن اسکار و اصلاح آن ناحیه برای جوش خوردن بهتر گفته می شود که معمولا همراه با بعضی اقدامات کمکی دیگر از جمله درم ابریژن یا ساییدن پوست و لیزر و سایر اقدامات دیگر برای بیمار صورت می گیرد تا جای اسکار از بین برود.

درم ابریژن چیست؟

درم ابریژن یعنی تراش دادن پوست. به لایه سطحی پوست اپیدرم پوست گویند که زیر آن لایه دیگری قرار دارد که جزو لایه های اصلی پوست می باشد که به آن درم می گویند. تراش دادن سطحی این لایه های پوستی را اصطلاحا درم ابریژن گویند.

در واقع با این کار یک برداشتی از سطح پوست و لایه ای از اسکار داده می شود و اپیتلیوم جدیدی که در واقع یک لایه دیگر پوست هست وقتی که رشد مجدد می کند برای ترمیم سطح یکنواخت تر و مناسب تری را برای اسکار جدید ایجاد می کند و باعث کمتر دیده شدن اسکار می شود.

البته درم ابریژن علاوه بر اصلاح اسکار در موارد دیگری هم قابلیت استفاده دارد از جمله در پیلینگ صورت ، پیلینگ در واقع یک نوع لایه برداری از سطوح لایه های سطحی پوست هست که این کار هم می تواند با مواد شیمیایی انجام بگیرد و هم با درم ابریژن. معمولا این کارها بیشتر توسط متخصصین پوست و گاهی هم متخصصین جراحی پلاستیک صورت می گیرد که در این روش ها برای جوان سازی پوست اقدام به پیلینگ یا لایه برداری پوست می شود.

درم ابریژن با ابزارهای مختلفی انجام می شود و معمولا با فرزهایی که یک سمباده روی آن نصب شده سطح پوست سمباده کشی می شود که در عکس شاخص می توانید مشاهده کنید.

جراحی پلاستیک صورت برای جای جوش

جراحی برای جای جوش های صورت معمولا جراحی های ساده و کوچکی هستند که در مطب توسط متخصصین پوست صورت می گیرد و با روش هایی توسط تیغه های بسیار ظریفی صورت می گیرد که با این روش ها بافت پوششی سطحی اسکار از نسوج اسکاری و فیبروزی سطح زیر آن جدا می شود و اجازه ترمیم بهتری را به سطح پوست می دهد که به این روش ها سابسیژن پوست گفته می شود.

روش های بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد ولی معمولا این روش ها به صورت یک جراحی واقعی نیست که در اتاق عمل صورت بگیرد بلکه به صورت جراحی های سرپایی کوچک که در مطب ها و معمولا توسط متخصصین پوست صورت می گیرد.

از طریق آدرس اینستاگرام ما می توانید دیدگاه ها و سوالات خود را مطرح کنید.

کانال اینستاگرام دکتر شاهین فتح سامی - جراح بینی و چانه

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

ساعت کار مطب روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 9 صبح تا 7 عصر می باشد

22725195 - 021
22725171 -021
موبایل : ۰۹۱۲۸۱۷۸۸۹۵ با ما در ارتباط باشید