آلرژی بینی | رینیت آلرژیک

آلرژی چیست 

آلرژی ها که به عنوان بیماری های آلرژیک نیز شناخته می شوند شرایط مختلفی هستند که در اثر حساسیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن به مواد معمولی بی ضرر در محیط ایجاد می شوند. البته در اینجا منظور آلرژی بینی یا رینیت آلرژیک بیشتر مورد توجه هست.

علائم آلرژی بینی

علائم آلرژی بینی بیشتر به صورت چیزی شبیه به سرماخوردگی هست اصطلاحا می گوییم رینیت آلرژیک ( allergic rhinitis )  یعنی التهاب بینی در اثر آلرژی. علائم آن می تواند شبیه سینوزیت هم باشد ، گرفتگی بینی ، ترشح بینی ، عطسه ، خارش بینی این ها جزو علائم بارز آلرژی بینی هستند هر چند ممکنه هر مریضی همه این علائم را نداشته باشد.

اگر بیمار دارای انحراف بینی باشد و یا بخواهد جراحی زیبایی بینی انجام دهد آیا می تواند انتظار داشته باشد که آلرژی وی هم درمان شود؟ از نظر تئوریک هیچ علت خاصی برای آلرژی نمی توان ادعا کرد ولی در تجربه و آنچه که در کتاب ها صحبت می شود می تواند بعد از عمل جراحی بینی آلرژی تا یک دوره ای بدتر بشود ولی گاهی در بسیاری از مریض ها دیده می شود کسانی که انحراف های شدیدی دارند و آلرژی هم دارند وقتی انحرافشان حل می شود علائم آلرژیشان تا حدی تسکین پیدا می کند البته بعد از مدتی.

رعایت چه نکاتی می تواند علائم آلرژی بینی را کم کند ؟

در مورد آلرژی می توان افراد را به دو گروه کلی تفکیک کرد:

یکی افرادی که آلرژی فصلی دارند و دیگری افرادی که در تمام طول سال آلرژی دارند. آلرژی های فصلی به موادی که منشاء گیاهی دارند حساسیت نشان می دهند یا در فصل خاصی بروز می کند معمولا در فصل گرم تر. آلرژی هایی که غیر فصلی هستند به موادی که بیمار در طول سال با آنها در تماس است حساسیت نشان می دهد.

بهترین راه برای این که آدم دچار آلرژی نشود این هست که با آن مواد تماس پیدا نکند که کار خیلی سختی هست. در آلرژی های فصلی می شود این توصیه را کرد که در آن فصل خاص از داروی ضد آلرژی با نظر پزشک استفاده کرد.

سوالات متداول آلرژی بینی

چرا بینی ام همیشه گرفته است ؟

علت گرفتگی مزمن بینی بیش از همه علل آلرژیک هستند و در درجات بعدی بیماری های دیگری قرار می گیرند که هر کدام از آنها نیاز به بررسی های دقیق و معاینه دارند.

اکثریت بیمارانی که راجع به گرفتگی بینی شان مشکل دارند در ارتباط با آلرژی بینی هست ولی در موارد گرفتگی بینی حاد یعنی گرفتگی که به تازگی شروع شده بیشترین علت معمولا عفونت های ویروسی مثل سرماخوردگی هست. عللی که نیاز به جراحی داشته باشند علل مزمن بیش از همه مرتبط با انحراف بینی است و شیوع کمتر مرتبط با پولیپ بینی و یا سینوزیت می باشند.

از طریق آدرس اینستاگرام ما می توانید دیدگاه ها و سوالات خود را مطرح کنید.

کانال اینستاگرام دکتر شاهین فتح سامی - جراح بینی و چانه

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

ساعت کار مطب روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 9 صبح تا 7 عصر می باشد

22725195 - 021
22725171 -021
موبایل : ۰۹۱۲۸۱۷۸۸۹۵ با ما در ارتباط باشید