حس بویایی و گرفتگی بینی - دکتر سامی

حس بویایی و گرفتگی بینی

عوامل زیادی در حس بویایی تاثیرگذار هستند. اولین عامل وضعیت آناتومی داخلی بینی است. یعنی اگر به هر دلیلی انسداد مکانیکی یا انسداد التهابی در حفره های بینی وجود داشته باشد اعصاب بویایی و نقاط حساس گیرنده های بویایی که در قسمت های فوقانی حفره بینی قرار دارند اصولا هوا به آنها نمیرسد که بویی را حس بکنند یا حس نکنند.

پس اولین اقدام برای کسی که مشکل بویایی دارد این است که ببینیم آیا انسداد بینی هم دارد یا ندارد؟ کسی که به دلیل آلرژی بینی ، التهابات داخلی بینی ، پولیپ بینی ، انحرافات شدید داخل بینی ، هوای عبوری به داخل بینی اش دچار اختلال است به قسمت های فوقانی بینی نمی رسد اصولا بدون این که بویایی شخص آسیب دیده باشد دچار اشکال بویایی می شود و در این مواقع شاید در اکثریت قریب به اتفاق به راحتی قابل درمان باشد.

اختلال بویایی دیگر این است که به طور اولیه یا ثانویه اعصاب بینی و گیرنده های عصبی بویایی دچار اختلال باشند و این باعث شود که اصولا بویایی درک نشود. مواردی که علل مغزی و مشکلاتی در قسمت مرکزی دستگاه عصبی وجود داشته باشد هم به هر حال علل نادر این مشکلات می توانند باشند.

حس بویایی در کرونا

با توجه به اپیدمی کرونا موضوعی درارتباط با اختلالات بویایی به طور همه گیر باعث شده که مردم عادی با اختلال بویایی که می تواند در اثر آسیب های عصبی که ویروس ها به اعصاب بینی می زنند آشنایی بیشتری پیدا کرده باشند. البته در گذشته هم بسیاری از مشکلات بویایی که حتی به طور دائمی می توانستند ایجاد شوند در اثر ویروس ها و عفونت های ویروسی بودند که در اثر این عفونت های ویروسی می تواند به شکل های مختلفی بویایی آسیب ببیند که اکثریت این موارد گذرا هستند و بعد از مدتی خود به خود بهبود پیدا می کنند ولی به ندرت هم مواردی هستند که بعد از التهابات ویروسی اعصاب بویایی تا حد زیادی از بین می روند. ممکن است این اختلال که به آن آنوسمی می گویند به طور دائمی برای فرد باقی بماند.

اصطلاحاتی در زمینه بویایی

در مواقعی که آسیب عصبی به طور کامل بویایی را از بین نبرده باشد می تواند منجر به هایپوسمی بشود یا در اثر مسائل آلرژیک حتی و یا در اثر انسداد مقداری که از بویایی درک می شود کمتر از حد نرمال باشد که یک چیز شایعی است که همه ما فکر می کنم تجربه کرده باشیم که در آب و هواهای مختلف بر اساس گرفتگی بینی در اثر سرماخوردگی یا آلرژی مقدار بویایی ما کم یا زیاد بشود.

 • آنوسمی : یعنی عملکرد بویایی وجود نداشته باشد و فرد نتواند بویی را حس کند.
 • هایپوسمی : یعنی عملکرد بویایی کم شده و فرد کم بو را حس می کند.
 • پاروسمی : به معنی این است که درک از بو وقتی که فرد یک محرک بویایی را بو می کند دچار اعوجاج و اقتشاش شده باشد یعنی بوی دیگری را حس کند به جای بوی واقعی که حس می شود.
 • فانتوسمی : در این حالت بدون این که هیچ محرک بویایی وجود داشته باشد فرد چندین دقیقه احساس بوی بد می کند و بویی را حس می کند که اصلا وجود ندارد که یکی از این موارد کاکوسمی است. کاکوسمی یک نوع فانتوسمی است که فرد بی دلیل بوی بد حس می کند بدون این که هیچ ماده ای برای ایجاد بو وجود داشته باشد بوی گند ، بوی سیم سوخته یا هر چیز دیگه ای احساس می کند.  البته این موضوع با توهم بویایی هم قابل اشتباه است که معمولا در مورد توهم بویایی بدون این که دستگاه بویایی اشکال داشته باشد از نظر درک مغزی فرد چند ثانیه ای احساس بوی بد می کند و تشخیص این دو از هم کار سختی است.

سوالاتی در زمینه حس بویایی و گرفتگی بینی

آیا در اثر تکنیک نادرست عمل رینوپلاستی حس بویایی می تواند به طور کامل و دائمی از بین برود ؟

واقعیت این است که همچین چیزی تقریبا محال است حتی در بدترین جراحی های زیبایی بینی هم بعید است که بشود به بافت های بویایی آنچنان لطمه ای وارد کرد که حس بویایی به طور کامل از بین برود. ولی به هر حال از نظر تئوریک احتمال این وجود دارد که کسی جراح نباشد و تکنیسین باشد و اقدام به عمل جراحی کند و به بافت ها و ساختمان های بالای بینی که به زیر مغز راه دارند و به عصب های بویایی که در آن ناحیه توزیع می شوند اهمیتی قائل نشود و آنچنان آسیبی بزند که بویایی را کامل از بین ببرد.

کاهش بویایی نسبی و موقتی در اثر گرفتگی های بینی یا چسبندگی بینی بعد از عمل می تواند رخ بدهد که گرفتگی های بینی معمولا با درمان های طبی یا درمان های جراحی قابل اصلاح می باشد.


برای از دست دادن حس بویایی و حس چشایی بعد از کرونا که ۲۰ ماه از آن گذشته است و هنوز آنوسمی است آیا درمانی وجود دارد؟

از دست رفتن حس بویایی و چشایی در اثر کرونا معمولا خیلی زود برمی گردد ولی اگر بیش از یک سال از آن گذشته باشد شاید احتمال برگشت حس بویایی و چشایی کم شود و ریسک آن وجود دارد که بویایی دیگه به حالت سابق برنگردد ولی به هر حال درمان های متعدد غیرثابت شده ای در این موارد پیشنهاد می کنند از جمله مصرف زینک ، ویتامین و چیزهای مشابه.

از طریق آدرس اینستاگرام ما می توانید دیدگاه ها و سوالات خود را مطرح کنید.

کانال اینستاگرام دکتر شاهین فتح سامی - جراح بینی و چانه

دیدگاه ها
   • علی

    سلام مشکلی که دارم حس بویایی کم زیادمیشه یه راهنمایی میکنیدکه خوب بشم وقتی بویی نمیفهمم خواب ندارم الان ۷شبه خواب ندارم

    پاسخ دادن
    • دکتر سامی

     با سلام
     گاهی اختلالات حس بویایی به علت سرماخوردگی شدید یا همان آنفولانزا و یا کرونا می باشد که اصولا حداکثر تا یک ماه و نیم حس بویایی کم کم برمی گردد ولی گاهی به علت صدمه ای است که به بافت بینی وارد می شود. بهتر است این موضوع را با متخصص گوش و حلق و بینی در میان بگذارید تا حضوری معاینه کنند.

     پاسخ دادن

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

ساعت کار مطب روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 9 صبح تا 7 عصر می باشد

22725195 - 021
22725171 -021
موبایل : ۰۹۱۲۸۱۷۸۸۹۵ با ما در ارتباط باشید