رینوپلاستی – جراحی بینی

عمل بینی یا همان رینوپلاستی از دو کلمه رینو به معنی بینی و پلاستی به معنی ترمیم یا بازسازی تشکیل شده است. و عملی است که جهت بازسازی و اصلاح شکل ظاهری بینی انجام می‌شود. جراحی زیبایی بینی سابقه چند صد ساله داشته ولی رینوپلاستی به معنی واقعی با متدهای جدید در دهه‌های اخیر رو به رشد و پیشرفت بوده است. عمل رینوپلاستی مخصوصاً در ۴ دهه اخیر دچار تحول اساسی شده است.

جراحی بینی (رینوپلاستی) شایع‌ترین عمل زیبایی در کشور ماست در این عمل جراح بینی تلاش خود را جهت ایجاد بینی زیبا و متناسب با اجزاء دیگر صورت به کار می‌گیرد. شما می توانید گالری نمونه کار های جراحی بینی دکتر سامی را مشاهده کنید.

در صورت وجود مشکلات داخلی مثل انحراف تیغه بینی، پولیپ بینی، بزرگی شاخک‌های داخل بینی و … این مسائل همراه با جراحی بینی قابل اصلاح است. در رینوپلاستی مدرن با بازسازی و استحکام ساختمان بینی علاوه به زیبایی ظاهری، سلامتی داخلی آن نیز تضمین می‌شود. در طی جراحی بینی جراح می‌تواند اندازه بینی را متناسب با اجزاء صورت و با حفظ عملکرد تغییر دهد، عرض بینی را با لحاظ مسائل فوق در قسمت استخوانی و قاعده بینی تغییر دهد نوک بینی را جمع کرده و افتادگی آن را رفع کند. سوراخ‌های بینی را کوچک کرده و متقارن نماید و برجستگی یا فرورفتگی پشت بینی را اصلاح نماید.

بینی از نظر ساختاری دارای معیارها و الگوهای خاصی در کتب مرجع است که جراح بینی سعی می‌کند بینی بیمار را تا حد امکان از نظر ظاهری به الگوهای استاندارد تعریف شده نزدیک سازد البته تا حد زیادی این مسئله به ساختار اولیه یا زمینه بینی بیمار نیز بستگی دارد. در صورت وجود مشکلات داخلی بینی و سینوس‌ها که شامل گرفتگی بینی و خونریزی، سینوزیت حاد و مزمن و غیره می‌باشد جراحی بینی می‌تواند هم‌زمان با رفع این مشکلات انجام شود که شایع‌ترین آن انحراف تیغه میانی بینی است که حین عمل قابل رفع است. آگاهی از اصول اولیه و اطلاعات پایه عمل رینوپلاستی در نتیجه درک و انتظار درست از عمل فوق قدم اول و اساسی برای شما که قصد انجام چنین عملی را دارید می‌باشد.

تصویر زیر نمونه ای ازنمونه کار های دکتر سامی در جراحی بینی استخوانی می باشد. اگربه تصویر دقت کنید بیمار دارای قوز در بینی خود می باشد که با شکل دهی به بینی بیمار قوز بینی بر طرف شده است و  اصلاح نوک بینی زاویه مناسبی بین بینی و لب ایجاد شده است. برای اطلاعات بیشتر درمورد این نوع جراحی می توانید مقالات جراحی بینی استخوانی را مطالعه کنید.


کاندید مناسب برای جراحی بینی (رینوپلاستی)کیست؟

مهم‌ترین مسئله در جراحی بینی  (رینوپلاستی) درک درست و آگاهی از نتیجه عمل است متأسفانه تعدادی از افراد درک درستی از عمل رینوپلاستی نداشته و تصورشان این است که جراح می‌تواند بینی ایشان را به هر شکلی که بخواهند تغییر دهد.

  • اولین نکته در جراحی بینی رینوپلاستی این است که نباید انتظارات غیرواقع از عمل بینی داشته باشید زمینه هر بینی با بینی دیگر متفاوت بوده و نتایج بعد از عمل نیز مسلماً با هم تفاوت خواهد داشت بنابر این نباید انتظار داشت که جراح شما بتواند بینی شما را صددرصد مشابه بینی ایده‌آل شما مثلاً عکس یکی از دوستان یا هر فرد دیگری در آورد.
  • دومین نکته اینکه زمینه اولیه بینی در نتیجه نهایی جراحی بینی صددرصد مؤثر است. بینی هر چه خوش زمینه و با مشکلات ظاهری و داخلی کمتر و پوست مناسب باشد نتیجه عمل عالی بوده و هر چه ساختمان به هم ریخته و پوست ضخیم یا اصطلاحاً گوشتی باشد نتیجه خیلی رضایت‌بخش نخواهد بود پس انتظار بعد از عملتان باید با زمینه اولیه بینی‌تان مطابقت داشته باشد. مثلاً فردی که بینی گوشتی و از نظر ساختمانی به هم ریخته‌ای دارد نباید بعد از عمل انتظار بینی ظریف و بی‌عیب و فوق‌العاده زیبا داشته باشد.
  • سومین  نکته اینکه بعضی از مسایل زمینه‌ای ممکن است نتیجه و روند جراحی بینی را تحت‌تأثیر قرار دهند به عنوان مثال افراد عادی به مدت چند روز یا هفته بعد از عمل به خاطر ترشحات و تورم داخل بینی ممکن است گرفتگی نسبی و گذرای داخل بینی داشته باشند.

افرادی‌که زمینه آلرژی دارند چون تحریک پذیری مخاط بینی‌شان نسبت محرک‌ها مثل دستکاری‌های بعد از عمل بیشتر است این مشکل ممکن است در مورد ایشان شدیدتر و طولانی‌تر باشد لذا هر فردی با توجه به شرایط زمینه‌ای‌اش ممکن است نتیجه و روند بعد از جراحی بینی متفاوتی داشته باشد و مقایسه هر فرد با فرد دیگر بدون توجه به این مسایل درست نخواهد بود.

تفاوت جراحی بینی رینوپلاستی و سپتوپلاستی

همان طور که می دانید رینوپلاستی همان جراحی بینی می باشد که در راستایی زیبایی بینی انجام می شود بسیاری از بیماران با این سوال مواجه می باشد که تفاوت جراحی بینی رینوپلاستی و سپتوپلاستی در چیست. سپتوپلاستی همان جراحی انحراف بینی است که با هدف اصلاح کجی بینی انجام می شود عمل جراحی سپتوپلاستی انحراف داخلی بینی را اصلاح می کند که تشخیص آن به عهده جراح بینی می باشد در نتیجه نباید با کجی ظاهری بینی انجام شود. جراحی بینی رینوپلاستی می تواند با جراحی سپتوپلاستی ترکیب شود تا ظاهر مناسبی در بینی ایجاد شود علاوه بر اینکه انحراف بینی بر طرف شود.

تصویر زیر نمونه کاری از جراحی بینی رینوپلاستی دکتر سامی می باشد که بیمار دارای انحراف بینی نیز می باشد. پس از جراحی بینی انحراف همان طور که در تصاویر نیز مشاهده می کنید انحراف بینی نیز اصلاح شده است.

جراحی بینی (رینوپلاستی)چگونه انجام می‌شود؟

جراحی بینی عمدتاً به دو روش انجام می‌شود روش بسته و روش باز، در ابتدا لازم به ذکر است که در عمل رینوپلاستی اقدامی روی پوست بینی صورت نمی‌گیرد به این معنا که پوست بینی از بستر اسکلتی آن که در قسمت بالا استخوان و در قسمت پایین غضروف است جدا شده و تغییر روی سیستم اسکلتی داده شده و پوست بلند شده نهایتاً روی بستر جدید و تغییر شکل داده شده قرار می‌گیرد. مدت زمان جراحی بینی معمولا ۱ الی ۲ ساعت می باشد. ولی ممکن است بر اساس نیاز بیمار این زمان افزایش یابد.

در روش بسته (Close)‌ در جراحی زیبایی بینی بدون اینکه از بیرون برشی روی پوست بینی داده شود با برش‌های داخلی به صورت ناکامل پوست از روی بستر اسکلتی جدا می‌شود بنابر این جراح دید مستقیمی روی بعضی از قسمت‌های ساختمان اسکلتی بینی نداشته و قسمت‌هایی از پروسه عمل را با تکیه بر تجربه و لمس انجام می‌دهد. این متد در مورد بینی‌های غیر پیچیده که ساختمان به هم ریخته‌ای نداشته و کار چندانی ندارند قابل انجام است ولی جراحی روی بینی‌های Complex معمولاً ، با متد باز (Open) نتیجه بهتری می‌دهد. مزایای روش بسته این است که اولاً با توجه به برش‌های کمتر مدت عمل نسبت به متد باز کمتر خواهد بود دوم اینکه چون برشی از بیرون روی پوست تیغه وسط بینی زده نمی‌شود بنابر این بیمار نگران اسکار محل بخیه نخواهد بود سوم اینکه چون این متد نسبت به متد باز کمتر جنبه تهاجمی دارد ورم بعد از عمل این بیماران عموماً کمتر و از نظر زمانی کوتاه‌تر خواهد بود.

در روش باز جراحی بینی با برشی که روی پوست تیغه وسط بینی زده می‌شود پوست بینی به طور کامل از روی بستر اسکلتی آن جدا شده و جراح دید کامل و دقیق‌تری دارد. بنابر این جراحی با دقت بیشتری صورت می‌گیرد مسلماً بینی‌هایی که زمینه پیچیده‌تر و مشکلات ساختمانی بیشتری دارند. برای نتیجه بهتر جراحی بایستی با این متد تحت عمل قرار گیرند. مزایای این متد دقت عمل و نتیجه بهتر مخصوصاً در مورد بینی‌های مشکل است ولی معایب آن ورم بیشتر و طولانی‌تر گاهاً اسکار محل برش روی پوست تیغه وسط تیغه بینی و زمان عمل کمی طولانی‌تر می‌باشد.

 

در تصویر زیر یکی از نمونه های رینوپلاستی جراحی بینی گوشتی دکتر سامی قابل مشاهده می باشد. این عمل که برروی بینی با پوست ضخیم انجام شده است پس از عمل نتایج رضایت بخشی داشته است. دکتر سامی با شکل دهی و فرم دهی به بینی ساختاری زیبا در این بینی به وجود آورده است.همچنین اندازه سوراخ های بینی در این جراحی کوچک شده است.


انواع جراحی بینی

جراحی بینی بر اساس پوست بینی به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شوند ولی بسیاری از بیماران دارای دو یا چند ویژگی در بینی خود می باشند. بینی های گوشتی , استخوانی, کج و معمولی که بر اساس پوست و استخوان بینی دسته بندی می شوند نمونه هایی از انواع بینی می باشند.

تصویر زیر یکی دیگر از انواع جراحی بینی می باشد. بیمار دارای پوست معمولی می باشد که از ضخامت متوسطی برخوردار می باشد. این نوع جراحی که با بالا آوردن نوک بینی و اصلاح ساختار و برداشتن قوز بینی انجام شده است موجب رضایت و افزایش زیبایی بیمار شده است.

راهکار های یافتن بهترین جراح بینی برای رینوپلاستی

افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند به دنبال یافتن بهترین جراح بینی برای رینوپلاستی می باشند برای یافتن بهترین جراح بینی می توانید به مطب متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و اطلاعات لازم را در مورد این نوع جراحی زیبایی کسب کنید.

سعی کنید به تبلیغات مختلف در این خصوص اعتماد نکنید و با تحقیقات لازم بهترین جراح بینی را برای خود انتخاب کنید. اهمیت یافتن بهترین جراح بینی بسیار بالا می باشد چراکه در جراحی بینی سلامتی شما از زیبایی اهمیت بیشتری برخوردار است و بسیار دیده شده است که بیماران بسیاری در اثر انتخاب نادزست جراح خود از ظاهر بینی خود راضی نبوده اند و برای جراحی بینی ترمیمی به جراح بینی دیگری مراجعه کر ده اند.

دکتر سامی یکی از بهترین جراحان بینی می باشد که در در تلاش است ضمن ایجاد بهترین نتیجه در جراحی رینوپلاستی شما سالم ترن نتیجه را برای شما فراهم کند. ایشان با مشاوره های قبل و بعد از عمل اطلاعات کافی را در اختیار بیماران قرار می دهند.


قیمت جراحی بینی(رینوپلاستی)

قیمت جراحی بینی بر اساس نوع پوست بینی متفاوت می باشد. در بسیاری مواقع بیمار به دلیل بزرگی بیش از حد و یا دیگر ویژگی ها زمان بر می باشد و در نتیجه هزینه عمل بینی رینوپلاستی در این افراد بیشتر و هزینه بیشتری را در بردارد. بهترین راهکار از براورد هزینه ها مراجعه به جراح زیبایی بینی و مشاوره با این فرد می باشد. البته دکتر سامی با بررسی های  لازم سعی می کنند هزینه ایده ال و مناسبی را برای بیماران خود پیشنهاد دهند تا تمامی اقشار جامعه بتوانند این نوع جراحی را تحت نظر متخصص انجام دهند.


عوارض جراحی بینی (رینوپلاستی بینی)

بعد از جراحی بینی بیمار ممکن است دارای عوارضی باشد به طور مثال ممکن است بیمار در دارای ورم بینی باشد که این تورم ممکن است با کبودی های زیر چشم عمراه باشد که کاملا طبیعی بوده و بعد از یک هفته از بین می رود. در بعضی از بیماران نیز اختلال در سیستم بویایی و تنگی راه هوا دیده می شود که به راحتی این اثرات بعد از ۲ ماه از بین می روند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

  • استفاده از کمپرس سرد به خصوص در ۲۴ ساعت الی ۷۲ ساعت اول توصیه می‌شود
  • وضعیت سر نسبت به بدن ۴۵ – ۳۰ باشد
  • در هفته اول بعد از جراحی بینی مراقبت های لازم انجام شود
  • تا چند هفته بعد از عمل از  فعالیت‌های فیزیکی سنگین خودداری شود
  • داروهای تجویز شده بعد از عمل استفاده شود

سعی کنید تا چند روز بعد از عمل از مایعات جهت تغذیه استفاده کنید وپس از آن از غذاهای نرم میل کنید.


سوالات متداول جراحی بینی

آیا جراحی بینی با لیزر در رینوپلاستی امکان‌پذیر است؟

لیزر کاربردهای زیاد و مختلفی در جراحی دارد ولی در جراحی زیبایی بینی برعکس تصور برخی از بیماران اصلاً کاربرد ندارد و ادعای بعضی جراحان در مورد فوق کاملاً بی‌اساس است.

تامپون در عمل زیبایی بینی چیست؟ آیا برای تمام بیماران لازم است؟

تامپون بینی من آغشته به پماد آنتی‌بیوتیکی است که برای جلوگیری از خونریزی و ایجاد فشار داخل بینی به منظور ممانعت از جمع شدن خون در فضاهای بالقوه داخلی بعد از عمل تعبیه می‌شود. گر چه تامپون داخل بینی توسط تعداد زیادی از جراحان بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در شرایطی که خونریزی عمل زیاد نباشد می‌توان از گذاشتن آن صرف نظر کرد.

در بعضی موارد به دنبال اصلاح انحراف شدید بینی هم برای جلوگیری از خونریزی و هم جهت اعمال فشار داخلی برای تثبیت ساختمان اصلاح شده نیاز به فشار است لوله‌های پلاستیکی به نام اسپلنت داخلی توسط جراح داخل بینی تعبیه می‌شود که معمولاً کمی طولانی‌تر نگه داشته می‌شوند. مزیت اسپلنت داخلی این است که با توجه به فرم لوله‌ای آن بیمار در این مدت قادر است از طریق بینی نفس بکشد.

کی می‌توان بعد از عمل بینی رینوپلاستی ورزش را شروع کرد؟

بعد از جراحی بینی فعالیت‌های شدید بدنی در هفته اول اول ممنوع است ولی فعالیت‌های عادی و روزمره موردی ندارد. انجام فعالیت‌های ورزشی بعد ۶ هفته یا یک ماه و نیم منعی ندارد ولی اگر حرفه‌ای ورزش می‌کنید و یا ورزش مورد علاقه شما از نوعی است که احتمال ضربه به بینی وجود دارد بایستی حداقل ۴ تا ۶ ماه از عمل شما بگذرد.

جراحی بینی ثانویه چیست؟

حتی در دست با تجربه‌ترین جراح‌ها و در بهترین مراکز جراحی حدود ۵% بیماران پلاستیک که شامل عمل رینوپلاستی نیز می‌شود ممکن است به دلیل مختلف نیاز به عمل جراحی ترمیمی به دنبال عمل اول خود داشته باشند. جراحی بینی ثانویه صرفاً به خاطر مشکلات و خطای جراح پیش نیامده و ممکن است فاکتورهای متعدد و پیچیده‌ای در آن دخیل باشند. زمینه اولیه بینی بیماری‌های زمینه‌ای و ساختار بافتی متفاوت هر فرد و واکنش مختلف افراد به مداخلات جراحی می‌تواند چند علت برای بروز این مسئله باشد. در بعضی موارد زمینه اولیه بینی بسیار بهم ریخته و نامناسب است بطوری‌که انجام عمل رینوپلاستی در چند مرحله گریزناپذیر است. به عنوان مثال Cleft Nose یا بینی افراد دچار شکاف لب در این گروه قرار می‌گیرد.

در هر صورت همکاری با جراحتان جهت رفع مشکلات احتمالی موجود بهترین راه‌حل می‌باشد.

نحوه استحمام بعد جراحی بینی رینوپلاستی چگونه است؟

معمولاً توصیه می‌شود که روز قبل از عمل بیمار استحمام نماید. بعد از عمل با توجه به این‌که گچ یا اسپلنت روی بینی شما با چسب روی صورت فیکس می‌شود بنابر این لازم است تا حد امکان مانع خیس شدن آن برای جلوگیری از شل شدنش شوید. تا زمانی که پانسمان روی بینی شماست جهت استحمام تن خود را شسته و سر خود را از عقب با دوش دستی بشویید بدون آن‌که پانسمان خیس شود. روز برداشتن اسپلنت بایستی قبل از آن استحمام نمایید در این مرحله کاملاً صورت خود را می‌توانید خیس کنید چون پانسمان روی بینی برداشته خواهد شد. بعد از برداشتن اسپلنت با توجه به اینکه چسب روی بینی شما خواهد بود می‌توانید قبل از هر مرحله تعویض چسب به طور کامل دوش گرفته و آن را خیس کنید.

چه سنی مناسب جراحی بینی است؟

عمل جراحی رینوپلاستی در دوران قبل از بلوغ که سیستم اسکلتی بدن در حال رشد است انجام نمی‌شود چون نتیجه هرگونه جراحی در آن دوران با توجه به عدم ثبات سیستم اسکلتی تغییر خواهد کرد بنابر این عمل رینوپلاستی بعد از سن بلوغ یعنی در خانم‌ها بعد ۱۶-۱۷ سالگی و در آقایان بعد ۱۷ – ۱۸ سالگی توصیه می‌گردد. از طرف دیگر در سنین بالا (۵۰ سال به بالا) با توجه به اینکه پوست حالت الاستیسیته و ارتجاع پذیری خود را از دست می‌دهد کیفیت عمل رینوپلاستی در مقایسه با سنین پایین ضعیف‌تر خواهد بود.

انتخاب متخصص گوش و حلق و بینی برای جراحی بینی

همان طور که می دانید جراحی بینی می تواند توسط متخصصان گوش و حلق و بینی ENT انجام شود و یا توسط جراحان پلاستیک . سعی کنید برای جراحی بینی خود متخصص گوش و حلق و بینی را انتخاب کنید که شاخه رینولوژی و پلاستیک صورت را برگزیده باشد. چرا که این دسته از جراحان با ساختار بینی به طور کامل آشنا هستند و می توانند جراحی بینی شما را به بهترین شکل ممکن انجام دهند .

دکتر سامی در سال ۱۳۸۱ با اخذ دانشنامه یا بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران به عنوان متخصص گوش و حلق و بینی فارغ التحصیل شدند و با توجه به گستردگی دامنه کاری رشته تخصصی گوش و حلق و بینی ایشان جهت تمرکز و در نتیجه ارتقاء کیفی کار, شاخه رینولوژی و پلاستیک صورت را برگزیدند.  ایشان سعی براین دارند که با تلفیق و توجه به سه فاکتورفوق زیباترین و سالم ترین نتیجه ممکن را در جراحی بینی و سایر جراحی زیبایی ارایه دهند.

 

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

برای دریافت نوبت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

22725195 - 021
22725171 -021 با ما در ارتباط باشید