منظور از بینی گوشتی و استخوانی چیست؟

همانطور که قبلا هم توضیح دادیم بینی از سه لایه اصلی تشکیل شده است:

  1. لایه پوشاننده خارجی که از پوست و لایه عضلانی ظریف چسبیده به سطح زیرین آن تشکیل شده است.
  2.  اسکلت استخوانی غضروفی
  3. لایه پوشاننده داخلی که بیشتر از مخاط و مختصری هم از پوست تشکیل شده است.

 

لایه اسکلتی در بالا از استخوان تشکیل شده  و در پایین به غضروف های ظریف تر نوک بینی ختم می شود در قسمت هایی از پایین بینی از جمله در قسمت زیادی از محدوده سوراخ ها و پره های بینی اصلا غضروفی وجود ندارد و اصلا از پوست تشکیل شده است هرچه از بالا به پایین می آییم نقش پوست در شکل دادن به بینی بیشتر می شود و پوست بسته به کیفیتش نسبت به این تغییرات واکنش نشان می دهد و هرچه جنس پوست بهتر و ظریف تر و انعطاف پذیرتر باشد دامنه تغییرات بیشتری را تحمل می کند و دست جراح را برای ایجاد تغییر در استخوان ها و غضروف ها بازتر می گذارد. این موضوع بیشتر در قسمت های پایین تر بینی و نوک بینی صادق است. که به علت فرم پیچیده پوستی آن وابستگی بیشتری به انعطاف پذیری پوست برای تحمل تغییرات غضروفی زیرین آن دارد.

 

منظور از بینی گوشتی بینی است که پوست آن در نواحی پایین تر یعنی نوک و پره بدتر باشد و منظور از بینی استخوانی بینی دارای کیفیت بهتر پوست در نواحی مذکور می باشد. برخلاف تصور اکثر بیماران که گمان می کنند منظور از بینی استخوانی وجود قوز بینی است داشتن قوز بینی و اصلاح آن جزو ساده ترین قسمت های عمل رینوپلاستی است گرچه تاثیر آن خیلی بارز است ولیکن هنر یک جراح خوب در ایجاد یک نوک بینی زیبا خود را نشان می دهد که این موضوع گرچه به مهارت جراج بستگی دارد ولیکن کیفیت پوست قسمت های پایین بینی و نوک آن عامل مهمی در کسب نتایج بهتر می باشد. و بدون توجه به وجود یا عدم وجود قوز هرچه این کیفیت پوستی بدتر باشد بینی گوشتی تر خواهد بود یعنی ممکن است یک بینی علاوه بر داشتن قوز بزرگ کیفیت پوستی بدی در نوک بینی داشته باشد و ما آن را گوشتی به حساب آوریم و برعکس. بینی قوز بزرگی نداشته باشد و پوست خوب نوک بینی آن را در رده بینی های استخوانی قرار دهد درصورت مناسب بودن کیفیت پوست نوک بینی اصلاح نوک آن در دست یک جراح خوب نتیجه عالی تری می دهد و این نوع بینی را استخوانی می گوییم چه قوز بزرگی داشته باشد چه نه.

shamayebini

 

به عبارتی هرچقدر اشکالات بینی بیشتر مربوط به پوست آن باشد بینی گوشتی تر است و هرچقدر اشکالات کمتر مربوط به پوست و بیشتر مربوط به لایه غضروفی استخوانی باشد بینی غیرگوشتی تر و استخوانی تر خوانده می شود.

یک جراح خوب می تواند تقریبا تمام اشکالات غضروفی و استخوانی را برطرف کند آنچه باعث تفاوت بین نتیجه عمل جراحی دو بیمار مختلف توسط یک جراح می گردد معمولا ناشی از کیفیت متفاوت پوست دو بیمار و نیز تفاوت خصوصیات بقیه صورت آن هاست که می تواند در جلوه نموده نتیجه کار تاثیر به سزایی داشته باشد.

 

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

برای دریافت نوبت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

22725195 - 021
22725171 -021 با ما در ارتباط باشید