مراحل بهبودی پس از جراحی بینی

معمولا درصورت استفاده از تامپون ۱ تا ۴ روز بعد تامپون ها خارج می شوند معمولا گچ بینی پس از یک تا دو هفته برداشته می شود و معمولا ۱ تا ۵ هفته بعد دیگر نیازی به چسب زدن هم نیست.

ممکن است فیلم یا اسپلینت داخل بینی توسط جراح گذاشته شده باشد که ۴-۱ هفته بعد خارج می گردد. تورم بینی در ۲ هفته اول نسبتا زیاد است معمولا پس از تامپون ها سوراخ های بینی گشادتر و تا به تا به نظر می رسد و ممکن است بینی را خیلی سربالا ببینیم که این مسائل ۱ تا ۳ ماه بعد از عمل برطرف می گردد.

قسمت اعظم ورم های بینی پس از ۳-۶ ماه می خوابد ولی بسته به گوشتی بودن یا استخوانی بودن و تکنیک باز یا بسته  ، کم کار یا پرکار بودن عمل  ممکن است مقادیر متغیر از تورم حتی تا ۲ سال پس از عمل وجود داشته باشد . ولی معمولا پس از ۱-۳ ماه بعد از عمل ، بینی شکل قابل قبول خود را بدست می آورد هرچند روند بهتر شدن آن تا زمان طولانی تری ادامه پیدا می کند .

تورم و کبودی دور چشم ها به چند عامل بستگی دارد:

تکنیک جراح و تا حدی شرایط و نوع بیهوشی،جنس استخوان های بیمار و میزان نیاز به دستکاری در آن ها ، رنگ و جنس پوست اطراف چشم از نظر لطافت، رعایت بیمار پس از عمل و استفاده از کیسه یخ و توصیه های ۲-۳ روز اول که ذکر شد . درکل در صورتی که جراح تکنیک درستی بکار برد میزان تورم دور چشم بسیار کم بوده و کبودی در صورت ایجاد کم خواهد بود . البته کبودی مختصر حتی در صورت ایجاد شدن بعد از یک هفته چندان قابل رویت نبوده و پس از ۲-۴ هفته هم معمولا  برطرف می گردد.

به طور معمول گرفتگی بینی ۱-۳ هفته پس از عمل تقریبا برطرف می شود. البته زمانی که داخل بینی از اسپلینت داخلی یا فیلم استفاده شده باشد تا زمان خروج آن گرفتگی بینی تا حدی وجود دارد. البته گرفتگی بسیار نامحسوس بینی تا ۲-۳ ماه نیز غیر طبیعی نیست ولی پس از آن درصورت وجود گرفتگی بینی حتما باید جراح را در جریان بگذارید.

person-behboodi

 

 

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

برای دریافت نوبت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

22725195 - 021
22725171 -021 با ما در ارتباط باشید