شکستگی های بینی به ۲ دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

۱) انواع کناری ؛ که به علت فشار به کنار بینی ، سبب فرورفتگی یک سمت و بالا آمدن سمت دیگر بینی می گردد . این نوع شکستگی بینی مرسوم تر است .

۲) انواع قدامی یا روبرو ؛ در این  نوع شکستگی صدمه ای از سمت بالا به صورت و بینی فائق می آید . این نوع شکستگی بینی کمتر اتفاق می افتد و اغلب نیازی به فشار با انرژی فوقانی دارد . در این شکستگی بینی پُل بینی دچار فرورفتگی می گردد و تغییر فرم ظاهری محسوسی را به وجود می آورد .

تشخیص شکستگی بینی به آن علت که بعد از صدمه دچار تورم  می شود و تغییر حالت های جزئی را مستتر می سازد ، بعد از کاهش تورم ، ۲ ـ ۴ روز بعد از حادثه صورت می گیرد .

علائم و نشانه‌های شکستگی بینی

در صورت شکستگی بینی چه باید کرد؟

۱ ـ شخص صدمه دیده را در حالت نشسته قرار داده و از او بخواهید که از طریق دهان نفس بکشد. به علت ضربه وارد شده بافت‌های بینی دچار تورم می گردد و احتمال مسدود شدن راه هوایی بینی وجود دارد.

۲ ـ چنانچه مایعی شفاف یا زرد کاهی از بینی بیرون بیاید،به معنی خروج مایع مغزی ـ نخاعی و شکستگی جمجمه می باشد. در این رمان بایستی مصدوم را فورا در همان حالت ثابت نگه دارید و از بیرون آمدن این مایع جلوگیری نکنید.

۳ ـ در صورتی که بینی مصدوم خونریزی می‌کند، سر مصدوم را اندکی به جلو و پایین خم نمایید تا خون بیرون بیاید. قورت دادن خون ووارد شدن آن به حلق منجر به تهوع و سرفه می شود و از جهتی تنفس از دهان را سخت می‌کند. اگر امکان داشت بخش غضروفی بینی را به هم فشار دهید تا از ایجاد لختگی و حونریزی جلوگیری کنید. از گذاشتن پنبه یا گازاستریل به درون حفره بینی پرهیز کنید.

۴ ـ در صورتی که بینی باد کرده و درد دارد فورا  برای کم کردن تورم ،بر روی سر و صورت شخص کیسه یخ بگذارید. سرما با انقباض عروق قسمت صدمه دیده ضمن کاهش تورم، سبب  کم شدن خونریزی هم می‌شود.

۵ ـ شخص صدمه دیده را فورا به بیمارستان برسانید.

توجه: شکستگی‌های اندک که بدون تغییر ظاهر بینی باشد اغلب در عرض ۲ تا ۴ هفته رفع می شود، ولی شکستگی‌های جدی تر با جراحیرفع می گردد. اغلب تشخیص شکستگی بینی به خاطر تورم و تغییر فرم اندک چند روز بعد از صدمه به وسیله پزشک قابل تشخیص می باشد.

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

برای دریافت نوبت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

22725195 - 021
22725171 -021 با ما در ارتباط باشید