پروتز چانه | جراحی پروتز چانه

پروتز چانه چیست؟

پروتز چانه  یک راه درمانی به منظور زیبایی چانه می باشد که موجب بهبود خصوصیات ظاهری صورت می شود. پروتز چانه گزینه ی خوبی برای افرادی می باشد که احساس می کنند چانه شان با بقیه قسمت های صورت متناسب نمی باشد. در حال حاضر این جراحی از جایگاه ویژه ای در میان خانم ها و آقایان برخوردار می باشد و شامل جراحی بزرگ کردن چانه به وسیله قرار دادن ایمپلنت های صورت و یا جراحی کوچک کردن چانه برای افرادی می باشد که می خواهند فکشان بیشتر در نیمرخ دیده شود.

در این جراحی از طریق اضافه کردن پروتز به چانه موجب می شود تا اعضای صورت با یکدیگر هماهنگ شوند. همچنین لاغر بودن چانه می تواند سبب تپل دیده شدن گردن شود و بینی فرد نیز بزرگتر از حد اندازه دیده شود. جراحی بزرگ کردن چانه به وسیله پروتز موجب به وجود آمدن هماهنگی و هارمونی در صورت می شود.

افراد مناسب برای پروتز چانه

 • افرادی که چانه آنها عقب رفته می باشد.
 • کسانی که دارای چانه ی تیز یا مربعی هستند.
 • افرادی که بینی برجسته دارند.
 • اشخاصی که غبغب یا گردن گوشتی دارند.
 • افرادی که می خواهند جراحی پروتز چانه انجام دهند باید دارای شرایط زیر باشند:
 • ضعیف و بیمار نباشند.
 • انتظارات غیر منطقی و غیر واقعی از نتیجه نداشته باشند .
 • در طول ۶ ماه اخیر از داروی اکیوتن (Accutane) مصرف نکرده باشند.(دارویی که می تواند در رشد استخوان تاثیر بگذارد و منجر به زخم های کلوئیدی شود.)
 • مبتلا به بیماری های قلبی یا فشار خون نباشد.
 • داروهای ضد انعقادی مصرف نکرده باشند.

روش های گوناگون بزرگ کردن چانه

بزرگ کردن چانه به سه روش می تواند انجام شود: گذاشتن پروتز، تزریق و تغییر فرم استخوان به منظور ایجاد نتیجه ی مدنظر. در هر یک از این روش ها بیمار یا بیهوش می شود و یا به طور موضعی بی حس می شود. در روش عمل جراحی پزشک اغلب داخل دهان یا زیر چانه را برش می دهد و از این طریق جراحی صورت می گیرد.

 • پروتز چانه از طریق تزریق

این روش کمتر انجام می شود. در این روش از موادی مانند اسید هیالورونیک و یا کلسیم هیدروکسی آپاتیت استفاده می شود. لازم به ذکر است که اثر تزریق دائمی نمی باشد و ماندگاری آنها از چند هفته تا چند ماه متغیر می باشد.

 • جراحی

جراحی چانه  که به آن  ژینوپلاستی  هم گفته می شود اغلب در بیمارانی صورت می گیرد که چانه ی بسیار کوچکی دارند و برای پروتز چانه مناسب نمی باشند. در این روش، پزشک قسمتی از بخش استخوانی را بر می دارد و بعد استخوان را به جلو می کشاند و به وسیله پیچ ها و فلزات ویژه ای آن را سفت می کند. همچنین برخی از افراد که احساس می کنند چانه بسیار بزرگی دارند از این روش استفاده می کنند با این تفاوت که در این عمل استخوان به عقب کشیده می شود.

مزایای پروتز چانه

متقارن به نظر رسیدن صورت: از مهمترین فواید پروتز چانه متناسب و متقارن دیده شدن صورت می باشد. همچنین با بزرگ شدن چانه، نیمرخی زیبا در صورت ایجاد می شود.

راحت و آسان بودن آن: از دیگر مزیت پروتز چانه این است که به نسبت جراحی های زیبایی دیگر مثل جراحی بینی، بسیار آسان می باشد. اغلب پروتز چانه به طور سرپایی صورت می گیرد و در زمان انجام آن بیمار یا بیهوش می شود و یا بی حسی موضعی دریافت می کند.

پروتز می تواند سفارشی باشد: پروتزهای چانه در فرمها و سایزهای گوناگونی وجود دارند و جراح به شما کمک می کند تا پروتزی را که برای صورت شما مناسب است و نتیجه مطلوبی به همراه دارد انتخاب کنید.  اکثر پروتزها سیلیکونی می باشند ولی اگر بیمار تمایلی به شکل و جنس سیلیکونی نداشته باشند، گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

معایب پروتز چانه

نیاز به بهبود بعد از عمل جراحی : بعد از جراحی امکان وجود درد در قسمت چانه ، کبودی و ورم نیز وجود دارد. همچنین بی حس ماندن چانه نیز (برای مدتی) در میان بیماران رایج می باشد. همچنین تا چندین هفته باید از جویدن آدامس و انجام کارهای شدید خودداری کنند. قسمت زیادی از ورم ها و کبودی ها در چند روز برطرف می شود ولی نتیجه نهایی امکان دارد تا چندین ماه، کاملا مشخص و قابل مشاهده نباشد.

امکان دارد فقط پروتز کافی نباشد: تعداد زیادی از بیماران به جای انجام سایر جراحی های زیبایی مثل جراحی بینی ، پروتز چانه را انجام می دهند. امکان دارد در بعضی بیماران، فقط پروتز چانه کافی نباشد و ظاهر موردنظر آنها را ایجاد نکند. در این موارد، به بیمار پیشنهاد می شود تا به منظور تناسب بیشتر چهره، همزمان با پروتز چانه از جراحی بینی استفاده کند. لازم به ذکر است هر شخصی نمی تواند کاندید مناسبی برای انجام پروتز چانه باشد .

آیا پروتز چانه دائمی است؟

پروتزهای صورت به گونه اختصاصی از مواد جامد و سازگار تولید شده اند و همه انها به منظور برجسته سازی قسمتی از صورت بکار می روند. پروتزهای چهره برعکس تزریق چانه که در آن از موادی مثل چربی، پروتئین یا شکر استفاده می شود، تولید نشده اند. به همین علت از بین نمی روند و با گذشت زمان با بدن همتراز می شوند. پروتز چانه می تواند روشی دائمی به منظور چانه های کوچک و عقب رفته، نیمرخ های نامتقارن یا زخم های قدیمی یا جدید چانه باشد.

از طریق آدرس اینستاگرام ما می توانید دیدگاه ها و سوالات خود را مطرح کنید.

کانال اینستاگرام دکتر شاهین فتح سامی - جراح بینی و چانه

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

برای دریافت نوبت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

22725195 - 021
22725171 -021 با ما در ارتباط باشید