بینی گوشتی

بینی های گوشتی برعکس نامشان دارای گوشت یا عضله زیادی نمی باشند بلکه این بینی ها دارای پوست ضخیم و چرب، بزرگ بودن منافذ پوستی، پهن بودن بخش نوک بینی، زیاد بودن ضحامت پره های بینی، زیاد بودن پهنای بخش تحتانی بینی، زیاد بودن ارتفاع پره های بینی از بغل ، غضروف های ضعیف بینی.

  • بینی‌های گوشتی با بزرگ بودن سایز منافذ غدد چربی

در بعضی از بیماران با بینی‌های بزرگ، منافذ بزرگ و مشخصی وجود دارد که غدد چربی فعال زیر آنها می باشند. برای این افراد عمل جراحی لیزر، پیلینگ پوست و یا رژیم‌های غذایی کم نمک پیشنهاد می‌شود. در برخی موارد امکان دارد پزشک به منظور کنترل چربی زیر پوستی، دارو تجویز کنند.

  • بینی گوشتی با غدد چربی کم

در تعدادی از بیماران، غدد چربی فعالیت کمی دارند ولی پوست بینی ضخیم، قرمز و براق است. در این افراد عمل جراحی بینی گزینه‌ای مناسب می باشد و در هنگام جراحی ، پزشک یک اسکلت جامد را زیر پوست ضخیم بینی قرار می دهد و به بینی طبق نظر بیمار فرم می‌دهد. در بعضی موارد، پزشک جاهای خالی را پر می‌کند و پوست بینی را بر روی غضروف بر می‌گرداند تا از جمع شدن مواد ترشحی و بافت اضافی در نوک بینی پیشگیری شود.

روش انجام عمل جراحی بینی در بینی گوشتی

هدف اساسی و مهم در جراحی بینی گوشتی ،کاهش گوشت بینی می باشد و غضروف موجود در بافت یکی از بخش های بینی که معمولا در نوک بینی قرار دارد ، برداشته می شود و به سایر بخش های بینی پیوند زده می شود که معمولا این عمل در ابتدای بینی صورت می گیرد. اغلب از غضروف نوک بینی به منظور پیوند زدن به سایر بخش ها استفاده می‌شود. در صورتی که غضروف نوک بینی کم باشد و یا در اثر ضربه صدمه دیده باشد، پزشک غضروف اوریکل یا غضروف مهره‌ها بکار می برد. در بینی های گوشتی هدف اساسی باریکتر کردن قسمت تحتانی بینی حد الامکان و فرم دادن صحیح به قسمت نوک و پره های بینی می باشد. در این مدل بینی ها تا حد امکان از برداشتن زیاد غضروف و استخوان بینی جلوگیری می شود و فقط در صورت وجود قوز برداشته می شود . همچنین نازک کردن پوست ضخیم در این بیماران به دلیل امکان ایجاد عوارض جبران ناپذیر فقط در موارد ویژه و به میزان کمی صورت می گیرد.

مراقبت پس از عمل بینی

چسب زدن بینی پس از عمل بینی به مدت یک تا دو ماه موجب جلوگیری از به وجود آمدن پوست ترمیمی در زیر پوست ضخیم می شود و در نهایت در طولانی مدت نتیجه بهتری به همراه دارد.

در تعدادی از بیماران با تزریق آمپول کورتون به طور زیر جلدی در قسمت بالای نوک بینی به منظور کاهش ضخامت پوست بینی استفاده می شود .این تزریق به وسیله جراح بینی انجام می شود و احتمال دارد به تکرار احتیاج داشته باشد. لازم به ذکر است احتمال نازک شدن بیش از اندازه پوست به سبب تزریق کورتون زیر جلدی وجود دارد و باید تزریق محلول رقیق شده و به مقدار کم توسط جراح بینی ماهر انجام شود.

نتیجه عمل بینی

به وسیله عمل جراحی درست و تقویت مناسب اسکلت غضروفی بینی در اغلب موارد می توان بهبود قابل ملاحظه ای در ظاهر افراد دارای بینی استخوانی یا گوشتی ایجاد کرد.

باریک شدن بینی از زاویه روبرو، برطرف شدن قوز بینی، رفع افتادگی نوک بینی و فرم دهی و باریکی نوک بینی در تعداد زیادی از بیماران امکان پذیر است.

همچنین لازم به ذکر است در صورتی که عمل بینی به روش درست و به وسیله بهترین جراح بینی گوشتی صورت گیرد اصلا به حالت قبلی خود برنخواهد گشت و بهبود ظاهر آن همیشگی خواهد بود.

به علت ازدیاد ضخامت پوستی ، تورم این بینی ها پس از عمل بیشتر می باشد و مدت طولانی تری زمان لازم دارد تا نتیجه نهایی مشخص شود و باید ۱/۵ تا ۲ سال صبر کرد.

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

برای دریافت نوبت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

22725195 - 021
22725171 -021 با ما در ارتباط باشید