اعمال جراحی زیبایی صورت

همانطور که قبلا هم گفته شد با وجودی که عمل زیبایی بینی نقش بسیار زیادی در زیباتر شدن صورت بازی می کند عوامل دیگری می توانند نقش مثبت یا منفی در زیبایی صورت داشته باشند. که از جنس و رنگ پوست و حالت عضلات صورت (میمیک صورت) گرفته تا حالات چشم و ابرو و موی سر، پیشانی، گونه ها، لب ها، چانه، دندان ها و گردن در زیبایی فرد تاثیر گذارند. در برخی از این موارد تاکنون روش جراحی خاصی ابداع نشده ولی در اکثر موارد امکان اصلاح وجود دارد .اغلب بیمارانی که تحت این اعمال جراحی قرار می گیرند (برخلاف عمل بینی) سعی می کنند انجام این اعمال را پنهان کنند لذا این اعمال به اندازه عمل جراحی بینی نزد عموم شناخته شده نیست و شاید به این خاطر هم آمار انجام ان ها در مقایسه با عمل بینی کمتر است. گاهی این اعمال بسیار تاثیرگذارتر و در عین حال بی دردسر تر هم برای جراح و هم برای بیمار می باشند. در اینجا به چند مورد از این اعمال اشاره می کنم.

در صدر این اعمال عمل چانه می باشد. عمل چانه در اکثر موارد درجهت جلوتر آوردن چانه و توسط عمل ساده ای با استفاده از پروتز صورت می گیرد. در موارد پیچیده تر عمل جراحی نسبتا سنگین تری با برش استخوان چانه صورت می گیرد. در مواردی که اکلوژن (جفت شدن دندان ها) نیز مختل باشد ممکن است نیاز به همکاری متخصص ارتودنسی و انجام اعمالی توسط جراح فک وجود داشته باشد. گاهی فک بالا نیز دچار اشکالاتی می باشد که آن هم توسط جراح فک و همکاری با متخصص ارتودنسی تحت عمل جراحی قرار می گیرد. عمل جراحی گونه ها نیز عمل جراحی نسبتا شایعی است این عمل معمولا درجهت بزرگ کردن گونه ها صورت می گیرد. که این کار را می توان (مانند چانه) با گذاشتن پروتز گونه به انجام رساند. و یا با تزریق چربی آن را انجام داد تزریق چربی عملی است که شاید بی خطرترین و بی دردسرترین عمل جراحی صورت باشد.

چرا که چربی توسط سوزن هایی از سایر نقاط بدن گرفته شده و به گونه ها و گاهی لب ها و حتی چانه و سایر نقاط مورد نیاز درصورت تزریق می گردد. اگر چه تکنیک صحیح انجام تزریق چربی در نتیجه عمل بسیار تاثیر گذار است ولی از آن جا که در این عمل مقدار نسبتا زیادی از چربی گذاشته شده جذب می گردد ممکن است لازم باشد که چند بار این کار انجام شود تا نتیجه کامل بدست آید در تجربه من اکثر بیماران با یکبار تزریق چربی به رضایت نسبی دست یافته اند ولی بهرحال باید بیماری که اقدام به تزریق چربی می کند بداند که ممکن است نیاز به ۲ بار یا حتی بیشتری (حتی تا ۱۰ بار) تزریق چربی برای اصلاح کامل وجود داشته باشد. اخیرا تزریق برخی ژل های غیرقابل جذب از جنس پلی اکریل آمید در کشور ما رواج یافته است که هرچند نتایج سریع ارزان و دائمی و کاملی دارد ولی به علت عوارض ناشناخته و غیرقابل برگشت بودن آن ها من استفاده از این مواد را توصیه نمی کنم. تزریق مواد قابل جذب مثل ژل های ساخته شده از هیالورونیک اسید و کلاژن گرچه پس از مدت محدودی کاملا جذب می شوند ولی بی خطر و مورد تایید می باشند و می توانند برای پرکردن خطوط چین و چروک صورت استفاده شوند. تزریق بوتاکس یا سم بوتولیسم که برای فلج کردن عضلات اخم و کمک به کم کردن چین و چروک به کار می روند از دیگر کارهایی است که می تواند در افراد مسن تر به زیبایی صورت کمک کند معمولا تزریقات مکرر این ماده لازم است.

عمل جراحی پلک ها یا بلفاروپلاستی که می تواند به برطرف کردن پف آلودگی پلک های بالا و پایین کمک کند نیز از اعمالی است که معمولا در افراد مسن تر صورت می گیرد گرچه در افراد جوان نیز گاهی لازم به انجام است کشیدن پوست پیشانی و ابروها و کشیدن پوست صورت و گردن و یا غبغب نیز از اعمالی است که اکثرا در افراد مسن تر صورت می گرفت ولی امروزه خصوصا با روش های اندوسکوپی کشیدن ابروها و بالاکشیدن گونه ها در افراد جوان نیز صورت می گیرد گاهی می توان با تزریق چربی یا گذاشتن پیوند در داخل لب ها و حتی تزریق مواد مورد تاییدی که ذکر شد لب ها را کلفت تر و به زیبایی فرد کمک نمود.

عامل دیگری که در زیبایی کمک کننده است فرم و رنگ دندان ها می باشد که امروزه درمان هایی برای اصلاح فرم و رنگ دندان های به کار می روند هم اکنون ارتودنسی از درمان های شناخته شده توسط عموم می باشد که علاوه بر کمک درمانی نقش موثری در زیبایی چهره فرد می تواند داشته باشد. درمان هایی روی لثه ها و اصلاح طول دندان ها نیز از امکاناتی است که توسط یک درمان دندانپزشکی متبحرانه امکان پذیر است.

جراحی زیبایی دیگری که به خاطر پیشگیری از اثرات منفی روانی بهتر است در سنین قبل از دبستان انجام شود جراحی گوش های بیرون زده می باشد ولی معمولا بیماران در سنین بالاتری برای اصلاح آن مراجعه می نمایند.

درنهایت به اعمال جراحی مو اشاره می کنم که در این روش با نکنیک های جدید ریشه های مو از نقاط دیگری از سر به نقاط کم مو و طاس پیوند می گردند و این مو ها همانند موهای طبیعی رشد می کنند.

 

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

برای دریافت نوبت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

22725195 - 021
22725171 -021 با ما در ارتباط باشید